Vázání mušek

Články o vázání

Praktický kurz vázání mušek

13.9. 2007

Už to bylo řečeno mnohokrát, že muškařina si právem zaslouží titul královna rybaření. Ale pokud se člověk chce věnovat muškařině takříkajíc naplno, měl by si i vázat vlastní mušky!


Háčky a vázací nitě

13.9. 2007

Vázání vlastních umělých mušek je krásné umění, které by měl ovládat každý muškař. Bohužel se často stává, že se někteří muškaři vázání mušek doslova bojí. Osobně se domnívám, že je to naprosto zbytečná obava.


Broučková tělíčka a fixace tělíček

13.9. 2007

V dnešní druhé lekci si krok za krokem navážeme další vzor mušky napodobující díky svému zajímavému tělíčku širokou škálu broučků. V první lekci jste si mohli vyzkoušet vázání velmi jednoduché mušky Red Tag.


Dubingy

13.9. 2007

Dubing je speciální druh materiálu, bez něhož se při vázání prostě nedá obejít.


Syntetické dubingy

13.9. 2007

Syntetické dubingy jak už název sám napovídá jsou vyrobeny z umělých vláken. Stejně jako ty přírodní je dělíme dle barev a podle hrubosti.


Kroužkování

13.9. 2007

Kroužkování je další významnou vázací technikou, bez které se při vázání mušek prostě neobejdeme. Na první pohled se zdá, že tato technika je poměrně jednoduchá, nicméně začátečníci s ní mívají občas problémy.


Nymfy s korálkem

13.9. 2007

Zlatohlavé vzory mušek se již delší dobou stávají fenoménem začínajících vazačů. A to nejen z hlediska jednoduchosti na vázání, ale i pohodlnosti při lovu a účinnosti těchto vzorů mušek.


Palmery

13.9. 2007

Mušky s tělíčkovými nožičkami, nebo-li palmers se díky své účinnosti pomalu staly základem pro jezerního muškaře. Tyto vzory mušek poznáte tak, že mají nožičky navázané po celé délce tělíčka.


Křidélka mušek – výřezy z letky

13.9. 2007

Poctiví a pravidelní čtenáři tohoto vázacího seriálu už za sebou mají 8 lekcí, ve kterých se postupně mohli seznámit se základními vázacími technikami. V dalších lekcích se budeme zabývat vázáním křidélek mokrých a suchých mušek.


Křidélka ze snopečků srsti

13.9. 2007

Při vázání křidélek na suché a mokré mušky se vždy nepoužívají jen materiály s přesnou siluetou a tvarem. Často jsou křidélka navázána z různých druhů srstí.


Křidélka suchých mušek ze špiček srpků

13.9. 2007

Použití špiček srpků na křidélka skýtá další zajímavou možnost jak si navázat účinné vzory suchých mušek.


Křidélka z netradičních materiálů

13.9. 2007

Tento díl bude věnován použití trošku zvláštních nebo řekněme netradičních materiálů na křidélka mušek.


Biots

13.9. 2007

S bioty jsem se setkal teprve nedávno. Začal jsem s nimi pracovat a trošku i experimentovat jen díky jedné mušce – Prince nymf, se kterou jsem se postupně setkával delší dobu v různých knížkách a časopisech.


Mušky z lesklých materiálů

19.9. 2007

Pokud jste pravidelnými čtenáři tohoto seriálu tak vám jistě neuniklo, že jsem se v průběhu zmínil o lesklých materiálech, které se používají při vázání mušek. Dokonce jsme je společně u některých vzorů. Dnes bych jim věnoval více pozornosti.


Vyvázaná tělíčka I

20.9. 2007

Vázání prodloužených tělíček patří mezi jedny z nejzajímavějších vázacích technik. Některé druhy hmyzu mají dlouhá tělíčka a při vázání jejich napodobenin nevystačíme pouze s krátkým ramínkem háčku, ale musíme se přemístit i mimo něj.


Vyvázaná tělíčka II

20.9. 2007

V minulé lekci jste se mohli dozvědět něco o základech vázání dlouhých tělíček. Slíbil jsem vám tři vázací techniky, takže v dnešní lekci můžeme zvesela pokračovat v krasojízdě a ukážeme si další dvě.


Mušky ze zimní srsti srnce

20.9. 2007

Zimní srst srnce je další z běžně dostupných a používaných materiálů, které se využívají při vázání mušek. Tato srst je dutá a lehká, má proto má perfektní plovoucí vlastnosti.Využití tedy jasně převažuje u suchých mušek.


Mušky z Bodyglassu

20.9. 2007

Začátkem března je nejvyšší čas začít s vázáním mušek na další muškařskou sezónu. Doufám, že jste díky předchozím dílům během zimy načerpali dostatek nových informací o vázání mušek včetně nových vzorů. Dnes si ukážeme jak vázat mušky z materiá


Larvy chrostíka z pera pštrosa

20.9. 2007

Ačkoliv vázání mušek z per pštrosa bylo probráno hned na začátku celého seriálu. Řeč byla převážně o vázání suchých mušek. Dnes si ukážeme jak se z tohoto užitečného materiálu dají kromě suchých mušek navázat i larvy chrostíka.


Mušky z PH wings

20.9. 2007

PH wings je další z řady zajímavých a hlavně univerzálních materiálů, které můžete využít k vázání mušek. Univerzální je hlavně díky svému všestrannému využití.


Nožičky z peří CDC

20.9. 2007

Vázání suchých mušek bez peří CDC si dnes dokáže představit jen málokdo. Mušky z CDC peří představují „moderní“ způsob vázání na rozdíl od klasických suchých vzorů vázaných z běžného peří.


Dubované nožičky z CDC peří

20.9. 2007

V minulém díle jste se dozvěděli jak vázat nožičky z celého pírka CDC. Zároveň jsem se i zmínil o technice dubování CDC do smyčky. Dubování CDC není bohužel tak jednoduché jako vázání nožiček z celého pírka.


Tělíčka mušek z CDC

20.9. 2007

Postupně jste se mohli dočíst o možnostech a způsobech jak vázat různé části mušek. Dnes se budeme zabývat výrobou tělíček suchých mušek pouze z CDC.


Křidélka z CDC – vázání parašutek I

20.9. 2007

Co by to bylo za vázací kurz, ve kterém by jste se nedozvěděli jak správně vázat mušky s parašutkovými nožičkami. Vázání parašutkových nožiček se používá nejčastěji při vázání jepic.


Vázání parašutek II

20.9. 2007

V předchozím čísle jste se mohli dočíst o základech vázání parašutkových nožiček na suchých muškách. Dnes bych se ještě rád věnoval některému z dalších způsobů vázání těchto mušek.


Lakovaná křidélka suchých mušek

29.11. 2007

Nastal čas se trochu vzdálit od vázání z peří CDC, kterému bylo v předchozích dílech věnováno spousta času. Při vázání suchých mušek nemusíme vždy používat CDC peří nebo Aero Dry wing, o kterém jste se mohli něco dozvědět v minulém díle.


Mušky z odraného paprsku pavího pera

29.11. 2007

S vázáním mušek z odraného paprsku pavího pera jste se setkali v předchozích dílech tohoto vázacího seriálu. Dnes se o této vázací technice dočtete více podrobností.


CDC Dubing

30.1. 2008

CDC dubing je výborná věc, pomocí které si můžete vylepšit spoustu mušek. CDC dubing je vyrobený čistě z peří CDC. Má proto perfektní plovoucí vlastnosti a hodí se k vázání tělíček, hlaviček nebo hlavohrudí.


Mušky z kohouta Jungle Cock

30.1. 2008

Pokud jste někdy listovali v zahraničních časopisech a prohlíželi si různé typy mušek, určitě jste museli narazit na krásná barevná pírka z kohouta Jungle Cock obr.1. Tyto výrazná a jedinečná pírka se nejčastěji používají jako traktory při vázání stream


Hard dubing

10.3. 2008

V nedávné době se mi do rukou dostal zajímavý hrubý dubing od kamaráda Míry Málka. Po vyzkoušení jsem si říkal, že by nebylo špatné podělit se s vámi o zkušenosti a pár fíglů jak s hrubým dubingem pracovat.


Vázání mušek v rotačním svěráčku I

1.12. 2007

Většina z vás, ať už jste začínající nebo pokročilí vazači určitě začínala vázat svoje první mušky v obyčejném svěráčku. Jednou z mála výhod obyčejných svěráčků je jejich nízká cena, která se pohybuje v rozmezí od 150,- do zhruba 800,- Kč.


Vázání mušek v rotačním svěráčku II

1.12. 2007

V minulém díle jste se dočetli několik základních informací o rotačních svěráčcích od firmy Tvrdek. Dnes budeme pokračovat základními radami a tipy jak s tímto rotačním svěráčkem správně pracovat.


Vázání mušek z pera bažanta

7.7. 2008

Při prohlížení předchozích dílů tohoto seriálu jsem si uvědomil, že ještě nepadla řeč o vázání mušek z ocasního pera bažanta.


Nymfy s wolframovou kapkou

7.7. 2008

Různé způsoby zatížení nymf jsme si postupně popsali v průběhu celého seriálu. Řeč však ještě nepřišla na wolframové nasazovací kapky.


Mušky z epoxidu - Larva chrostíka

8.7. 2008

Epoxidová pryskyřice nepatří při vázání mušek mezi ty nejpoužívanější materiály. Má ale spoustu výhod, díky kterým můžeme rychle a jednoduše vázat zajímavé vzory mušek.


Jezerní lury a malé streamery

8.7. 2008

Po dlouhé době dnes odbočíme od vázání klasických mušek a pustíme se do vázávání malých streamerů a lur.


Trubičkové streamery - úvod

8.7. 2008

Už mnoho let jsou trubičkové mušky nedílnou součástí muškařiny a jsou i velmi oblíbené u příznivců přívlače.


Trubičkové mušky – svěráčky

8.7. 2008

V úvodním díle věnovanému stručnému úvodu trubičkových mušek jste se mohli dočíst o základních vlastnostech a výhodách těchto nástrah.


Trubičkové mušky - Zatížená tělíčka

12.9. 2008

Když jsem se v minulém díle zmínil o speciálních zatížených tělíčcích, říkal jsem si, že by stálo za to si ukázat, jak se streamer na tento typ trubičky dá navázat. Přece jen se jedná o něco jiného než vázání na rovnou trubičku.


Trubičkové mušky - trubičky

12.9. 2008

Trubička tvoří samotný základ trubičkové mušky. Použitím různých typů a délek trubiček dosáhneme u výsledné mušky různých vlastností, které mají vliv na rychlost klesání nástrahy nebo její chod ve vodě.


Trubičkové mušky – háčky

24.10. 2008

Háčky jsou další důležitou součástí trubičkových mušek. Na rozdíl od háčků používaných u klasických streamerů se zde používají háčky s kratším ramínkem.


Streamery z kohoutích srpků

24.10. 2008

V minulém díle jsme se naučily vázat základní typ malých pstruhových streamerů ze snopečků jelení srsti. Dnes si ukážeme jak správně vázat klasické streamery z kohoutích srpků.


Muddlerové hlavičky

24.10. 2008

Většina vazačů se už určitě setkala s muškami, které na sobě měly navázanou hlavičku typu muddler. Muddlerové hlavičky jsou vázané ze snopečků jelení srsti speciální vázací technikou, kterou si dnes podrobně ukážeme.


nahoru ↑
2007 © vazani-musek.cz
zpracování Revoke a Svil

Tato stránka byla sestavena 16.9.2019 ve 03:14 na vazanimusek.cz