Vázání mušek

Skalpy

Skalpy z kohouta nebo slepice patří mezi základní vazačské materiály. Skalpy se dají pořídit v nepřeberném množství barev a velikostí.  Výhodou skalpů je přehlednost uspořádaných srpků (pírek). Ze skalpu si můžete pohodlně a rychle vybrat  potřebnou velikost a délku srpku bez dlouhého přehrabování se v hromádce naškubaného peří. Skaply se liší jak barvami tak kvalitou. Nejkvalitnější skaply pocházejí z geneticky šlechtěných kohoutů. Délka jednoho srpku se pohybuje zhruba od 20 do 30 cm. Z jednoho takového pírka pak můžete navázat i 15 až 20 mušek. Takto dlouhé srpky se používají převážně k vázání suchých mušek, kde je potřeba udržet perfetkní siluetu a výborné plovoucí vlastnosti. U takovýchto pírek je každá větvička stejně dlouhá. Cena celého skaplu začíná zhruba na 1000 Kč za 1/2 skaplu.  S kvalitou cena postupně klesá. Obyčejné malé skalpy se používají k vázání mokrých mušek, kde nejsou kladeny tak vysoké nároky na kvalitu.

Kvalitní skalpy z geneticky šlechtěných kohoutů. Tyto skaply pocházejí ze sedla tzn. zadní část skalpu.

 

 

Jedno ze základních zbarvení kohouta. Toto zbarvení se nazývá Grizzly, vzniká kombinací černé a bílé. Nožičky z takového pírka jsou potom pěkně žíhané. Srpky zbarvení grizzly se často kombinují s jinou barvou jako např. hnědá nebo kouřově šedá. Nožičky potom mají zajímavý barevný nádech.

 

Hnědá je jedna ze základních a nejdůležitějších barev. Hnědé skalpy mají velké množství barevných odstínů. Od tmavě hnědých až po skalpy světle medové barvy.

 

Olivově zbarvený grizzly.  

 

 

Kouřově šedý skalp z kohouta. Výborná barva kterou můžete použít k vázání jepic Iron Blue Dun nebo k vázání šedých jelcových broučků z CDC peří.

Černá barva patří mezi ty základní. Je nepostradatelná při vázání broučků, mokrých mušek nebo některých druhů jezerních palmerů.

 
Kvalitní skalp z kohouta, který se používá při vázání štětů a nožiček velkých "luxusních mušek" . Coq de leon patří mezi jedny z nejlepších přírodních materiálů k vázání štětů vůbec. Z takovýchto pírek můžete vázat tenké a jemné štěty, které mušku podrží na hladině.

 

Obyčejné barvené skalpy z kohouta a slepice. Nejsou cenově tak náročné a dají se z nich dobře vázat dráždivé mokré mušky na řeku i jezero. Své využití mají i při vázání menších streamerů. Tyto skalpy pocházejí z hlavy tzn., že se jedná o přední část skalpu.

Obyčejné skalpy přírodních barev. Hodí se k vázání větších májovek nebo mokrých mušek. Jejich cena není závratně vysoká a dají se pořídit ve spoustě barevných provedení.

 

Praktické ukázky použití skalpů naleznete ve článcích o vázání mušek.Skalpy nyní bohužel není možné objednávat.

nahoru ↑
2007 © vazani-musek.cz
zpracování Revoke a Svil

Tato stránka byla sestavena 16.9.2019 ve 03:13 na vazanimusek.cz